• طبقه بندی مقالات
  • قانون مهم مدیریت منابع انسانی و سیر تحولات

   قانون مهم مدیریت منابع انسانی و سیر تحولات

   ارائه شده در
   کلمات کلیدی :
   موفقیت های اقتصادی کشورها بعد از جنگ جهانی دوم و حرکت های وسیع توسعه ای پاره ای از کشورهای خاور دور، در معرفی اهمیت منابع انسانی در پیشرفت سازمان وجوامع، نقشی کاملا چشم گیر داشته است. جنبش رفاه ...

   موفقیت های اقتصادی کشورها بعد از جنگ جهانی دوم و حرکت های وسیع توسعه ای پاره ای از کشورهای خاور دور، در معرفی اهمیت منابع انسانی در پیشرفت سازمان وجوامع، نقشی کاملا چشم گیر داشته است.
   جنبش رفاه کارگران که در اواخر سال 1800 میلیادی آغاز شد کارفرمایان را به این واقعیت آگاه کرد که باید به امور رفاهی کارکنان توجه کافی شود و این روند تا ظهور دوره رکود اقتصادی در دهه چهل میلیادی انجام شد و دراین زمان تعداد زیادی از مردم که از کمک کردن به دیگران لذت می برند به سوی این حرفه جذب شدند.
   از اوایل سال 1925مدیریت نیروی انسانی به عنوان یک تخصص حرفه ای خود نمای کرد و شرکت های بزرگ و ادارات مختلف دولت ها،دوایر و تشکیلاتی تحت این عنوان دایر کردند.
   روند جدیدی که باعث اهمیت مدیریت منابع انسانی در تئوری و عمل ایجاد شده است، نقش و رسالت این منبع استراتژیک به عنوان مهمترین عامل تامین کیفیت جامع و بهره وری در سازمان های دولتی و بازرگانی و نهایتا زیر بنای اصلی توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی می باشد.

   تحولات مدیریت منابع انسانی در ایران
   تا سال 1301 شمسی مقررات و روش خاصی که حاکم بر امور استخدامی سازمان های دولتی باشد وجود نداشت. انتخاب و انتصابات بدون ضابطه انجام میشد. نخستین بار در سال 1301 شمسی قانون استخدام کشوری در مجلس تصویب شد که قانون مذکور مشتمل بر 5 فصل و 74 ماده بوده اولین سازمانی که طرح طبقه بندی مشاغل را پیاده کرد نفت کشور بود. این قانون به تدریج دچار تغییرات زیادی شد.

   تحولات قانون استخدام کشوری
   تحول در قانون سال 1301 در دو دوره صورت گرفت. اول از سال 1301 تا 1320 و دیگری از سال 1320 تا 1340 که در هر دوره تغییرات اساسی روی میزان حقوق و مقرری ها و حقوق بازنشستگی انجام شده و باعث افزایش آن ها شد.
   تشکیل سازمان امور اداری و استخدامی و تصویب قانون استخدام کشوری در سال 1345، اولین مرحله در اعمال مدیریت صحیح منابع انسانی دربخش دولتی است ادغام سازمان امور اداری و استخدامی و سازمان برنامه و بودجه و تولد سازمان مدیریت و برنامه ریزی در سال 1379، یکی از مهمترین تحولات در این راستا ارزیابی می شود.

   اقدامات سال های اخیر برای بهبود ساختار منابع انسانی
   1- کنترل استخدام در دولت
   2- تعدیل نیروی انسانی
   3- ترمیم حقوق و مزایا با اجرای نظام هماهنگ پرداخت
   4- منوط کردن ارتقاء کارکنان دولت بر گذراندن آموزش های لازم در سطوح مختلف
   در سالهای گذشته تحول نظام اداری کشور یکی از مهمترین مسایل برای بهبود فضای کار و اشتغال در کشور به حساب می آید و در راستای آن دوره های آموزشی مفصل، قوانین و دستورالعمل ها و توسعه دفاتر منابع انسانی سازمان ها مورد بررسی ویژه ای قرار گرفته است.

   بخش خصوصی و روابط کار
   در بخش خصوصی که نیازی به تابعیت از قانون استخدام کشوری را ندارند ابتدا انتخاب کارکنان با انجام یک مصاحبه کوتاه با کارفرما یا رییس امور ااری، انجام می گرفت. اما با گسترش فعالیت های صنعتی نیاز به وجود متخصصین جدید به شدت افزایش یافت.
   از سوی دیگر به علت ویژگی های قانون جدید کار، حمایت از کارکنان تحت پوشش قانون کار چشم گیرتر شد و اقدامات موثری توسط وزارت کار در زمینه کار، بهداشت و ایمنی و ایجاد یک نظام پرداخت با اجرای طرح ارزیابی مشاغل تا سطح کارگاه هایی که پنجاه پرسنل در استخدام خود دارند، مدیران این بخش را بیش از پیش متوجه اهمیت منابع انسانی در صنعت کرده است.
   در حال حاضر نیز حضور 2 قانون مهم مدیریت خدمات کشوری و قانون کار که البته هر دو نیاز به بازنگری ها و اصلاحیه هایی دارند، مدیریت منابع انسانی را به سوی تکامل و پیشرفت سوق می دهند، که امید است هرچه بیشتر قادر به تامین منافع کار فرما و کارپذیر و در واقع مدیریت منابع انسانی کشور باشند.

   خبرگزاری موج

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • سایت های مرتبط
  معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی
  فرم های مورد نیاز نواروان و پژوهشگران
  معاونت برنامه ریزی شهرداری مشهد
  بانک اطلاعات تامین کنندگان شهرداری مشهد
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 2,189,413
  تعداد بازدید امروز : 922
  تعداد بازدید دیروز : 292
  آخرین به روزرسانی : 11:09  1398/10/28
 • ارتباط با مدیریت
 • تلفن : 36006126-051
  فکس : 6090509-051
  آدرس :مشهد- بلوار معلم - نبش معلم یک- طبقه اول ساختمان سازمان فناوری اطلاعات شهرداری مشهد -مدیریت پژوهش • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوا: مدیریت پژوهش و مطالعات راهبردی شهرداری مشهد
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد